کارآفرینی یکی از بهترین اعمالی است که یک انسان برای پیشرفت بهتر خود و دیگر افراد انجام می‌دهد، کارآفرینی می‌تواند به طرز چشمگیری، مسیر رسیدن به اهداف را کوتاه کرده و موسس خود را در بهترین حالت به اهداف خود برساند، اما شرح این ماجرا چیست؟

اگر شما قصد دارید به زیروبم کارآفرینی آشنا شده و مراحل کارآفرین شدن را بشناسید، به جای درستی آمده‌اید زیرا در این مقاله می‌خواهیم مفصلاً از کارآفرینی برای‌تان بگوییم.


کارآفرینی چیست؟

هر توضیحی که قبلاً از کارآفرینی خوانده‌اید را فراموش کنید، زیرا توضیحاتی که در سایت‌های مختلف می‌بینید، اغلب توسط نویسندگانی نوشته می‌شوند که نه اطلاعات به‌روزی از جامعه‌ی اقتصادی دارند، نه دروس اقتصادی را به طور تخصصی مطالعه کرده‌اند.

از این موارد که بگذریم، واژه کارآفرینی از دو بخش «کار» و «آفرین» تشکیل شده است که با ترکیب شدن‌شان معنی آفرینش یا ایجاد یک کار را می‌دهد، این یک کلمه مرکب است که قبل‌ها، معلمان ادبیات برای‌مان گفته‌اند.

با این تعریف، کار؛ فعلی است که معنای شغل را برای فاعل «انجام دهنده» می‌دهد. و آفرین، همان فعل ایجاد کردن است.

همان‌طور که می‌دانید، آفرینش یا ایجاد یک کار برای خود یا تعدادی از افراد چیزی است که نمی‌توان در این خصوص ریسک کرد یا بدون حساب و کتاب وارد آن شد، قبلاً این‌گونه بود اما در عصر امروز با روی کار آمدن دوره‌ها و روش‌های قاعده‌مند، دیگر ریسک کردن چندان معنی نمی‌دهد! در ادامه قصد داریم مراحل کارآفرینی را به همراه معرفی دوره‌های مرتبطی که ذکر کردیم، برای‌تان تشریح کنیم.

قدم اول: ایده!

مشاهده مقاله اصلی: ایده و ایده‌پردازی!

ایده یعنی یک فکر بکر برای ایجاد یک چیز نو مثل شغلی جدید یا حتی یک محصول جدید.

ایده از همان مواردی است که در دانشگاها هم تدریس نمی‌شود! زیرا مبحثی جدید در دنیای اقتصاد بوده و روش‌های ابداعی در این خصوص، توسط متخصصان کسب‌وکاری که صاحب آن می‌باشند تدریس می‌شوند.

با روی کار آمدن روش‌های ایده‌پردازی، اشخاص علاقه‌مند به کارآفرینی یا ایجاد استارت‌آپ، می‌توانند بدون معطلی یا صرف انرژی زیادی برای پردازش ایده، به سرعت هر ایده‌ای که دوست داشتند را ایجاد کرده و در قدم‌های بعدی آن را عملی کنند. در این خصوص حتما از دوره زیر دیدن فرمایید:

دوره‌ی حرفه‌ایِ ایده‌پردازی

ایده ناب انسان را می‌سازد! به برترین روش‌های ایده‌پردازی و نیازسنجی مسلط شوید تا بتوانید هر ایده‌ای در هر زمینه‌ای ایجاد کرده و آن را قوی‌تر از هر فرد موفقِ دیگری عملی کنید.

شروع

قدم دوم: تحلیل یا مشاوره؟

مشاهده مقاله اصلی: مشاوره شغلی چیست؟

بعد از بدست آوردن ایده، مرحله تحلیل آن می‌رسد، با توجه به دوره‌ی بالا، شما مهارت‌های؛ تحلیل ریسک، میزان سوددهی و... را کاملاً فرا می‌گیرید و از این بابت نیز خیال‌تان راحت است.

اگر هم دوست داشته باشید ایده خود را با یک مشاور درمیان بگذارید، می‌توانید وقتی رزرو کرده و مشاوره خود را ثبت کنید:

رزرو وقت

برای دریافت مشاوره‌ی تخصصی، می‌توانید از میان مشاوره‌ی حضوری، تلفنی و یا مکاتبه‌ای، یک نوع را انتخاب کرده و رزرو خود را با موفقیت ثبت کنید.

ثبت مشاوره


حال نوبت به مرحله بعدی می‌رسد.

قدم سوم: ایجاد برند

مشاهده مقاله اصلی: برند چیست؟

برند - Brand به معنای نشانه یا نامی برای شناخت یک شرکت یا یک شخص است، ایجاد یک لوگو و اسمی مناسب برای کسب‌وکاری که ایده آن را بدست آوردید، سومین قدم اساسی‌ای می‌باشد که لازم است با دقت انجام گردد.

اسم می‌بایست به زمینه فعالیت مربوط باشد، که پیشنهاد ما برای نام برند؛ استفاده از لغت‌نامه برای ایده گرفتن است.

لوگو به معنای نشانه‌ای است که برای دیده شدن برندتان طراحی می‌شود و شامل رنگ‌بندی، شکل و اجزای خاصی است که بیان‌گر فعالیت شماست. پیشنهاد می‌کنیم حتما یک تم رنگی مثلاً: آبی، طلایی، سبز و.. برای خود گزینش کرده و سپس لوگوی خود با یکی از روش‌هایی که در ادامه شرح می‌دهیم، بسازید.

یک: سفارش به طراحان گرافیک

دو: یادگیری طراحی گرافیک و طراحی با سلیقه شخصی

اگر از روش دوم می‌خواهید استفاده کنید، حتما دوره زیر را آموزش ببینید: 

طراحی گرافیک

مهارت‌هایی برای ایجاد و ویرایش هر تصویری. نحوه‌ی ساخت و ادیت؛ بنر، پوستر، کارت ویزیت، رابط کاربری، اجزای متحرک، فتومونتاژ و تصاویری که با دوربین گرفته می‌شوند.

شروع پیش‌نمایش دوره‌

قدم چهارم: استارت زدن

این قدم به شدت زیبا و لذت‌بخش است، استارت زدن به معنای عملی کردن ایده است. شما در این قدم هم ایده دارید، هم تحلیلش کرده‌اید و هم صاحب برند آن هستید، پس وقتش رسیده تا به ایده خود وجود خارجی بدهید.

این مرحله ربط مستقیمی به نوع ایده شما دارد، اگر ایده‌ی «تولیدی‌ای» را مثل کارگاه در قدم اول بدست آوردید، می‌توانید با توجه به کمک‌های یک مشاور، یک بیزینس پلن یا نقشه‌ی حرفه‌ای برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود ایجاد کرده و تا آخرین مرحله از ایجاد آن ساپورت شوید.

قدم پنجم: معرفی برند

چیزی که برای افزایش میزان فروش یا سفارش‌گیری شما لازم و ضروری است، داشتن طیف وسیعی از مخاطبان است تا بتوانید آن‌ها را به برند، خدمات یا محصولات خود آشنا کنید.

پیشنهاد می‌کنیم؛ علاوه بر داشتن اکانت در شبکه‌های اجتماعی، حتماً یک سایت هم داشته باشید و مقالات آموزشیِ مرتبط به کارتان را با توجه به استراتژی محتوایی، در آن‌جا منتشر کنید تا بیشتر در معرض دید قرار بگیرید. 

اگر شغلی تولیدی‌ای مثلا؛ ساخت پنجره‌های مجهز به پنل خورشیدی راه انداختید، لازم است یک فروشگاه اینترنتی تاسیس کنید و با ارائه مقالات بازاریابی، به فروش بیشتر خود نیز کمک کنید.

فعالیت موثر و حساب شده در سایت، لازمه‌ای می‌خواهد که آن؛ مهارت نویسندگی و تولید محتوا است. زمانی که شما توانایی تولید محتوا را داشته باشید، می‌توانید با استراتژی گیرایی مقالات خود را نوشته و منتشر کنید که این امر به جذب بیشتر مخاطبین و افزایش کیفیت کاری شما می‌انجامد. اگر توانایی تدوین فیلم یا تدوین صوت را نیز فرا بگیرید یا به مهارت ساخت اپلیکیشن برای ارائه خدمات و محصولات خود مسلط باشید، به مراتب کیفیت کاری شما بیشتر و بیشتر می‌شود، در این خصوص حتما از بخش مهارتی سایت دیدن فرمایید و دوره‌های فوق را با قیمتی کاملاً به‌صرفه و حرفه‌ای آموزش ببینید:

کسب مهارت

دومین فاکتور موفقیت، داشتن مهارتی برای شروع یا عملی کردن ایده است، ما در تیم حرفه‌ایِ آموزشی خود دوره‌های تخصصی کسب مهارت را برای‌تان ایجاد نمودیم تا حرفه‌ای‌تر از همه، استارت یادگیری خود را بزنید.

شروع

قدم آخر: داشتن برنامه 

مشاهده مقاله اصلی: چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟

منظور از این تیتر، این است که: اگر شما با برنامه‌ای قاعده‌مند زندگی شخصی و کاری خود را مدیریت کنید، بدون شک می‌توانید مسیر رسیدن به اهداف را سریع‌تر از حالتی که می‌تواند باشد، طی کرده و در کنار آن سطح رضایت خود را از زندگی افزایش دهید تا مبادا برای ادامه‌ی مسیر خسته یا دل‌زده شوید!

این امر در همه موارد، چه برای درس، چه در کار و چه در زندگی عادی یک موضوع الزامی است و نمی‌توان به‌راحتی از آن گذشت.

اگر شما نیز می‌خواهید کسب‌وکار خود را در بهترین حالت ممکن، به اهدافی که در قدم اول تعیین کردید برسانید، حتما دوره زیر را بگذرانید:

برنامه‌ریزی و مدیریت‌زمان

تکنیکی فوق‌العاده کاربردی برای داشتن یک زندگیِ کاملاً حرفه‌ای و حساب شده. اولین روش قاعده‌مندی که می‌تواند از تمامی جنبه‌ها شما را پشتیبانی کرده و به شما لقب یک متخصص توسعه فردی را بدهد.

شروع


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا جای ممکن، فرایند کارآفرینی را موشکافی کرده و خدمت‌تان شرح دهیم، علاوه بر این؛ دورهای مرتبط را نیز در کنار مباحث معرفی کردیم تا اگر علاقه‌ای به کارآفرینی داشتید، بتوانید بدون معطلی استارت خود را بزنید و صاحب یک کسب‌وکار نوین باشید.

درصورتی که سوالی ذهن‌تان را مشغول کرد، حتما از پنل زیر آن را در میان بگذارید.