اهداف، تنها عواملی هستند که به ما امید و انگیزه برای زندگی می‌دهند و به بیانی می‌توان گفت: هدف یکی از ستون‌های مهم در زندگی است.

کسب اطلاعات کامل از اهداف و موارد وابسته به آن، می‌تواند فرایند زندگی ما را موثرتر کرده و در اکوسیستم، نقش ما را پررنگ‌تر کند. این مبحثی است که قصد داریم در این مطلب بدان بپردازیم، علاوه بر این، آموزش هدف‌گذاری را با جدول آن قدم به قدم خدمت‌تان شرح خواهیم داد.


هدف چیست؟

هدف، در ساده‌ترین تعریف؛ به معنای نیت یا فکرِ به انجام رساندن کاری است که انجام دهنده در ذهن دارد. از دیدگاه ادبیات، می‌توان هدف را فعل نامید، فاعل را شخص هدف‌مند و مفعول را مسیر یا چیزی که کاری بر روی آن انجام شده تا هدف به انجام برسد.

با توجه به تعریف فوق، می‌توان اهداف را به سه دسته‌ی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کرد و هر کدام را در طبقه‌ی موضوعیِ خاصی گذاشت.

برای مثال: اهداف بدست آوردنی، حال با هر مدتی، در طبقه موضوعیِ «بدست آوردن» قرار می‌گیرند.


چگونه هدف‌گذاری کنیم؟

طبق تعریفی که داشتیم، هدف‌گذاری را می‌توانیم فرایندی سه مرحله‌ای تصور کنیم که هر مرحله بر روی یکی از پارامترهای هدف تمرکز دارد، حال شرح این قدم‌ها چه هستند؟

قدم اول: نیتِ هدف

ماشین، خانه، هواپیمای شخصی و... این‌ها نیت نیستند! نیت هدف، دلیلِ داشتن آن‌هاست؛ آرامش، لذت، شعف، ارضای روانی، هیجان و... به این‌ها می‌توان گفت نیت. 

برای این مرحله، جدولی در نرم‌افزار اکسل یا بر روی کاغذ رسم کنید و با چشم ریز بین خود «میکروسکوپی» ببینید دل تنگ‌تان چه چیزی می‌خواهد؟ احساس لاکچری بودن؟ غرور؟ خوش‌حالی خیلی خیلی زیاد؟ آندرنالین؟ لذت جنسی؟ خجالت نکشید و هرکدام را در یک سطر جدا بنویسید. مثل تصویر زیر:

حال برای قدم بعدی آماده‌ایم.

قدم دوم: تعیین موضوع

نوبت به تعیین موضوع رسیده است، درساده‌ترین تعریف باید بگوییم: ببینید چه چیزی باعث می‌شود نیتی که تعیین کردید به انجام برسد؟ چیزی مثل آزمایش است، قبلاً چنین نیتی را با چه چیزی بدست آورده بودید؟

برای مثال اگر نیت‌تان آرامش بود، شاید یک خانه در مکانِ موردنظرتان، بتواند آن نیت را محقق کند! آن را مثل تصویر زیر بنویسید:

آماده شوید برای مرحله بعد!

قدم آخر: تعیین زمان و استراتژی

مطمعناً می‌دانید که بدست آوردن هر چیزی ممکن است زمان ببرد و لازم است برای بدست آوردن زودهنگام آن استراتژی مناسبی تهیه کنیم.

با توجه به جدول فوق، یک زمانی را متناسب با موضوع هدف تعیین کرده و سپس دوره زیر را برای چیدن یک استراتژی حرفه‌ای فرا بگیرید:

برنامه‌ریزی و مدیریت‌زمان

تکنیکی فوق‌العاده کاربردی برای داشتن یک زندگیِ کاملاً حرفه‌ای و حساب شده. اولین روش قاعده‌مندی که می‌تواند از تمامی جنبه‌ها شما را پشتیبانی کرده و به شما لقب یک متخصص توسعه فردی را بدهد.

شروع


این دوره با توجه به ساختاری که دارد، می‌تواند رسیدن به اهداف‌تان را کوتاه‌تر از مدتی که می‌تواند باشد محقق کرده و در کنار آن سطح رضایت بالاتری از حالا، به زندگیِ شما تقدیم کند. پیشنهاد می‌کنیم حتماً این فرصت را قدر بدانید.

برای مشاهده مطلب این دوره از این صفحه دیدن فرمایید: چگونه برنامه ریزی کنیم؟


نکات مهم دیگر

"عزم خود جزم نما بر هدف والایت / مطمئن باش که از کف ببرد بالایت"

رسیدن به اهداف شاید برای بعضی آسان به نظر آید و برای دیگر افراد سخت، فرق مابینِ این دو دیدگاه چیزی به نام داشتن یا نداشتن «انگیزه» است.

زمانی که انگیزه‌ای برای رسیدن به خواسته‌ها درون‌تان فعال شود یا اگر هست شدت بالاتری بگیرد، بدون شک با برنامه‌ریزی‌ای که در فوق مشاهده نمودید، موفقیت شما تضمینی است. با این حساب لازم است شما مرجعی برای بدست آوردن انگیزه بیشتر در دست داشته باشید تا هر زمان که دوست داشتید، به آن مراجعه کنید، از این رو می‌توانید با فالو کردن پیج اینستاگرامی ما به این مرجع دسترسی داشته باشید.سخن آخر

قدم‌هایی که برای روش درست هدف گذاری در این مقاله ذکر کردیم، بهترین راهکار برای آمادگی جهت موفقیت در زندگی هستند، بنابراین سعی کنید کاملاً قدم‌های آن را اجرا کرده و برنامه‌ریزی را هرگز فراموش نکنید.