حس منفی و افسردگی، دو فاز بدی هستند که ممکن است در طول زندگی، به دلایل مختلف چندباری با آن‌ها روبه‌رو شویم.

اگر شما نیز گاهی با این دو فاز بر می‌خورید، یا حالا با آن‌ها مواجه شدید، به جای درستی آمده‌اید زیرا در این مطلب قصد داریم نکاتی را خدمت‌تان شرح دهیم که می‌توانند شما را به سلاحِ ضد افسردگی مجهز کنند، علاوه بر این مفصلاً در خصوص احساسات و فازها نیز صحبت خواهیم کرد.


فاز منفی و افسردگی چه هستند؟

قبل از شروع مطلب، لازم است بگوییم؛ ناراحتی، غم، افسردگی، عصبانیت و تمامی احساساتی که تاثیر خوبی بر کالبدهای فیزیکی، ذهنی و روانی ندارند، در دسته‌ی فار منفی قرار می‌گیرند و راه درمان عمومیِ همه‌ آن‌ها تقریباً مشابه هم هستند.

با توجه به نمودار فوق، می‌توان فازهای قابل احساس توسط کالبدهای مختلف بدنی را در سه دسته قرار داد.

منظور از کالبدهای بدنی، قسمت‌های متمرکز بدن هستند که فقط می‌توان تاثیرات‌شان را در شرایط مختص به خودشان حس کرد، برای مثال؛ کالبد روان، به طور کلی مربوط به احساسات می‌شود و می‌‏توان تاثیراتش را حس کرد که علم روانشناسی روی این حیطه کار می‌کند، یا کالبد فیزیکال مربوط به جسم می‌شود و پزشکان روی این حیطه تمرکز دارند که باز شامل زیرمجموعه‌های مختلفی نیز می‌شود مثل؛ پزشک پوست و مو، پزشک تغذیه و... کالبد روح نیز یکی از کالبدهای معرفی شده توسط «دین» است که مختص به عبادات و الهیات می‌شود، از دیدگاه علم می‌توان به این شکل کالبدها را نشان داد:

با توجه به تعاریفی که داشتیم، می‌توانیم یک نکته دیگر را اضافه کنیم و مستقیماً برویم سراغ شرح راه حل. نکته این است که؛ هر کالبد می‌تواند روی دیگر کالبدها هم تاثیر بگذارد، برای مثال افسردگی که ربط مستقیمی به روان دارد، می‌تواند باعث شود جسم نیز دچار کرختگی یا خستگی شود. بنابراین راه‌های درمانی جسمی هم می‌توانند این مشکلات را برطرف کنند، اما این درمان‌ها چه هستند؟

خروج از فاز منفی

در این بخش قصد داریم، با توجه به توصیه‌هایی از روانشناسان و پزشکان متخصصی که توسط کارشناسان تیم تولید محتوای‌مان جمع آوری شده‌اند، راهکارهای بدون ضرر را برای خروج از فاز منفی یا درمان افسردگی ارائه دهیم.

درادامه 4 توصیه خیلی مهم را مرور خواهیم کرد و در انتها بهترین روش را خدمت‌تان خواهیم گفت.

توصیه اول: آب درمانی

آب سرچشمه‌ی حیاط است، حال چگونه می‌تواند روح‌مان را جلا داده و بیماری‌ها را بزداید؟

بهترین روش آب درمانی، استفاده از وان است، اما اگر به وان آب دسترسی ندارید، می‌توانید از دوش حمام استفاده کنید.

ابتدا یک دوش آب گرم بگیرید و سپس پاهای‌تان را با آب سرد بشویید، این باعث می‌شود جریان خون هم‌آهنگ گردد و یک یونیزاسیون خاصی صورت بگیرد که بارهای یونی بدن‌تان را بالانس کند.

قرار دادن پاها در آب نمک نیز روش دیگری برای یونیزه کردن بدن است.

توصیه دوم: غذا درمانی

پزشکان اغلب با نوشیدن یک فنجان قهوه کم کافئین روز خود را آغاز می‌کنند، قهوه شامل کافئین است و می‌تواند جریان خون را با توجه به تنظیم تپش قلب، در بدن‌تان افزایش دهد. علاوه بر این چربی اضافه را به انرژی تبدیل کرده و سوخت‌و‌ساز بدن را تنظیم می‌کند.

این امر باعث می‌شود شما هیجان، انرژی و حس خوب بیشتری بدست آورید و به دلیل بدست آوردن انرژی بتوانید از فاز منفی خلاص شوید.

کمبود ویتامین، یکی دیگر از دلایل افسردگی است و می‌تواند با استفاده از سبزی‌جات و مهم‌تر از همه میوه‌جات رفع گردد، پیشنهاد می‌کنیم هر روز یک وعده سالاد میوه با مقداری آبلیمو و عسل میل کنید.

توصیه سوم: برنامه ریزی

مشاهده مطلب اصلی: برنامه‌ریزی چست؟

یک برنامه‌ریزی منظم در زندگی، تنها چیزی است که وقتی به سراغ یک روانشناس می‌روید، و می‌گویید؛ به دنبال روشی بدون ضرر هستم، به شما توصیه می‌کند.

برنامه‌ریزی می‌تواند کارهای شما را ترتیب‌دهی کند، نظم خاصی به زندگی‌تان بدهد و در اثر تیک زدن کارهای انجام شده، ترشح دوپامین طبیعی را که ضد افسردگی است آغاز کند. زیرا در زمان افسردگی، ترشح دوپامین کاهش یافته و به مرور قطع می‌شود.

حال برنامه‌ریزی با ایجاد یک نظم خاص در زندگی، می‌تواند سطح رضایت‌تان را نیز افزایش داده و باعث خروج شما از فاز منفی گردد. در این خصوص حتما از دوره زیر استفاده نمایید:

برنامه‌ریزی و مدیریت‌زمان

تکنیکی فوق‌العاده کاربردی برای داشتن یک زندگیِ کاملاً حرفه‌ای و حساب شده. اولین روش قاعده‌مندی که می‌تواند از تمامی جنبه‌ها شما را پشتیبانی کرده و به شما لقب یک متخصص توسعه فردی را بدهد.

شروع

توصیه آخر: روش تلفیقی با چاشنیِ...؟

روش تلفیقی را آخرین پزشکی که وقتی به آن مراجعه کردیم و لیست توصیه‌ها را به آن نشان دادیم، برای‌مان شرح داد.

او می‌گفت:

"ببینید؛ همه‌ی این توصیه‌ها خوبن اما وقتی پر اثر می‌شن که با هم و پشت سر هم استفاده بشن. تو مطلب‌تون بنویسید که؛ اگر از شب قبل برنامه‌ریزی صورت بگیره، صبح یه قهوه بخورید و بعد از دوش گرفتن به کارها برسید، می‌تونید بهترین استفاده رو ببرید"

او سپس توضیحاتی در خصوص چاشنی‌ها داد:

"چاشنی رابطه؛ حالا هر نوعی مثلاً مکالمه‌ای یا رابطه جنسی با شریک، می‌تونه تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی ترشح دوپامین و احساس رضایت داشته باشه. اینو یادتون نره ذکر کنید یه چاشنیِ خوبیه برای متهل‌ها، همچنین در خصوص داشتن هدف هم توضیح بدید."

همچنین بخوانید: هدف‌گذاری چیست؟


نکات پایانی

در این مطلب سعی شد با توجه به بررسی‌ها و تحقیقات مختلف، بهترین نکات را خدمت‌تان شرح دهیم تا اگر با این فاز مشغول هستید، آن را کنار گذاشته و با فاز مثبت به زندگی خود ادامه دهید، با این تعاریف، نکاتی مثل: ورزش، انجام کارهای هنری، طبیعت گردی و کار کردن نیز می‌توانند به اندازه کافی تاثیر خود را داشته باشند.

یادتان نرود داشتن انگیزه در کنار هر چیزی، چاشنی دیگری است که می‌تواند حال‌تان را بهتر کند، بنابراین پیج انگیزشی ما را در اینستاگرام دنبال کنید: