نیاز‌سنجی برای بقا؛ یک امر اساسی به‌شمار می‌رود که علم افراد موفق و رهبران پرقدرت است.

وقتی شما بدانید انسان‌ها چه نیازهایی دارند و چه مقدار برای رفع‌شان تلاش می‌کنند، می‌توانید با رفع آن‌ها دیدگاه گسترده‌تری بر جوامع انسانی داشته و موفقیت خود را تضمین کنید. این دقیقاً عملی است که رهبران موفق کشورها بر اقتصاد کشور تحت مدیریت‌شان انجام می‌دهند اما قاعده‌ی کار چگونه است؟


نیاز چیست؟

بگذارید این تیتر را با نظریه‌پردازی ادامه دهیم: اگر به فرایند زندگیِ انسان‌ها نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد انسان‌ها هر لحظه برای بقای خود تلاش می‌کنند تا زنده بمانند و این بقا نیازمند فاکتورهایی است که نیاز نام دارند.

نیاز‌ها به سه دسته‌ی اساسی، مکمل و اکتسابی دسته بندی می‌شوند که هر کدام نیز شامل زیر مجموعه‌های فراوانی می‌شوند.

انسان‌های اولیه برای رفع نیازهای اساسی خود اقداماتی مثل شکار یا جنگیدن را انتخاب می‌کردند، تا بتوانند به خوراک، پوشاک یا مسکن دست یابند، این سه عامل فقط مربوط به دسته‌ی اساسی می‌شوند، مکمل و اکتسابی نیز شامل نیازهای بسیار زیادی خواهند شد.

بعد از متدمن شدن انسان‌ها؛ کم کم توانستند بر سایر موجودات چیره شده و حکومت دنیا را در دست بگیرند، انسان‌ها تبدیل شدند به حاکمان دنیا و میان این دسته‌ها انسان‌هایی نیز بودند که توانایی حکومت بر انسان‌های دیگر را بدست آورند، پادشاهانی مثل: کوروش، الیزابت‌ها، مارگریت، هانس آدام‌ها و...

در این هنگام تبادل کالا به کالا رواج یافت و انسان‌ها توانستند برای رفع نیازهای‌شان تبادلاتی را میان داشه‌های خود داشته باشند.

تا اینجا اوضاع تقریباً خوب بود که حاکمان تصمیم گرفتند برای نظم بخشیدن به وضعیت کنونی، پول را اختراع کنند، پول تسهیلات فراوانی داشت و می‌توانست برای رفع نیاز انسان‌ها عامل بهتری باشد. کسب‌وکارها در این هنگام شکل گرفتند و افرادی برای رفع یک نیاز خاص فعالیت خود را آغاز کردند تا با بدست آوردن پول بتوانند نیازهای دیگر خود را رفع کرده و به زندگی ادامه دهند.

در حال حاضر اوضاع به مراتب بهتر و بهتر شده است، هر شخصی بدون این‌که اطلاع کاملی از نیازسنجی داشته باشد، صاحب یک کسب‌و‌کار است و نیازی را رفع می‌کند تا پول بدست آورده و با آن پول نیازهای خود را رفع کند.

دراین میان به نظر شما چه اشخاصی می‌توانند سریع‌تر از دیگر اشخاص موفق شوند؟

در چنین فرایند تبادلیِ کسب‌وکار که تقلیدی نام دارد، یعنی هر فرد با تقلید از افراد دیگر کسب‌وکاری را افتتاح می‌کند، که به دلیل فعالیت بسیاری از افراد در آن زمینه سود چندان زیادی هم ندارد، سه دسته از افراد می‌توانند با عملکردی نوین به سرعت آینده خود را تدوین کرده و به اهداف خود برسند.


یک: ایده‌پردازان

این دسته از افراد؛ با استفاده از ایده‌های ناب‌شان که تا‌ به‌حال عملی نشده، می‌توانند با ارائه‌ی بهترین بسترهای رفع نیاز که آماده بهره‌برداری هستند، سریع‌تر از هر فرد دیگری به موفقیت برسند، زیرا دستی در آن بستر نیست و یک بستر جدید به‌شمار می‌رود که موسس آن اولین نفر در آن است، بنابراین موفقیت او تضمینی است.

برای یادگیری ایده‌پردازی می‌توانید از دوره زیر استفاده کنید تا به بهترین روش ایده‌پردازی مسلط شوید.

دوره‌ی حرفه‌ایِ ایده‌پردازی

ایده ناب انسان را می‌سازد! به برترین روش‌های ایده‌پردازی و نیازسنجی مسلط شوید تا بتوانید هر ایده‌ای در هر زمینه‌ای ایجاد کرده و آن را قوی‌تر از هر فرد موفقِ دیگری عملی کنید.

شروع


دو: نیاز سنج‌ها

این دسته از افراد با علمی که نسبت به نیازهای افراد دارند، می‌توانند بسترهای بکر و دست نخورده‌ی بازار را کشف کرده و بهترین شغل را در آن بستر راه‌اندازی کنند تا به موفقیت برسند.

این دسته چون می‌دانند دقیقاً چه نیازی را رفع می‌کنند و آن نیاز چه مقدار سوددهی داشته یا ریسک پذیر است، می‌توانند به سرعت به اهداف خود برسند و موفقیت‌شان تضمینی است.

برای یادگیری این روش، می‌توانید از دوره انتخاب شغل استفاده نمایید که نیازسنجی به همراه مکمل‌های دیگر در آن تدریس می‌شوند.

دوره‌ی انتخاب شغل

یک شخص کاربلد، قبل از ورود به هر حیطه‌ای ابتدا آن را از نظر سوددهی، میزان ریسک و... تحلیل کرده و سپس با اعتماد به نفس وارد آن می‌شود تا آن بازار را قبضه کند! اما این تمام ماجرا نیست...

شروع


سه: آینده‌نگرها

این دسته که دسته‌ی آخر نیز هستند، به دنبال مشاغلی می‌روند که هم در حال و هم در آینده پتانسیل کسب درآمدی بالا را داشته باشند.

این مشاغل مطمعناً در حوزه نرم‌افزار و سخت افزار بوده و بدون شک جایگزین خیلی از مشاغل خواهند شد.

برای یادگیری این مهارت‌ها، توصیه می‌شود از دوره‌های آموزشیِ بخش مهارت وب‌سایت استفاده نمایید و استارت خود را به صورت حرفه‌ای بزنید.

کسب مهارت

دومین فاکتور موفقیت، داشتن مهارتی برای شروع یا عملی کردن ایده است، ما در تیم حرفه‌ایِ آموزشی خود دوره‌های تخصصی کسب مهارت را برای‌تان ایجاد نمودیم تا حرفه‌ای‌تر از همه، استارت یادگیری خود را بزنید.

شروع


نکات تکمیلی

در این مطلب سعی شد تمامی نکاتی که در زمینه نیازها لازم و ضروری جلوه می‌نمود را بررسی و تقدیم حضورتان کنیم، از این رو برای شروع مسیر موفقیت خود، پیشنهاد می‌شود ازمراحل سه‌گانه موفقیت استفاده کنید:

گام اول: نقشه‌ی ورود

دیدگاه عمیق؛ در شناخت نیاز انسان‌ها و با در دست داشتن ایده‌ی اولیه است. در این خصوص از دوره‌های موجود در این بخش استفاده نمایید تا نقشه‌ی اولیه را بدست آورید.

شروع

گام دوم: کسب مهارت

دومین فاکتور موفقیت، داشتن مهارتی برای شروع یا عملی کردن ایده است، ما در تیم حرفه‌ایِ آموزشی خود دوره‌های تخصصی کسب مهارت را برای‌تان ایجاد نمودیم تا حرفه‌ای‌تر از همه، استارت یادگیری خود را بزنید.

شروع

گام سوم: زندگیِ حرفه‌ای

گام آخر را با یک برنامه‌ی حساب شده برای مدیریت کاملِ زندگی خود تکمیل کنید تا تمام فاکتور‌های یک فرد «فراموفق» را بدست آورید، این مزیتی است که باعث می‌شود؛ هم در کسب‌وکار و هم زندگی شخصی خود سریع‌تر و قوی‌تر از هر شخص موفق دیگری به اهداف خود برسید.

شروع