عادت رفتاری‌ست که همه‌ی ما از نوع خوب و بد آن را داریم، عادات بد می‌توانند در مسیر رسیدن به اهداف‌مان سرعت‌مان را بکاهند که این امر برای افرادی که دوست دارند بهترین بازدهی را در زندگی خود داشته باشند چندان جالب نیست.

 اگر قصد دارید به زیروبم عادات آشنا شده و به شرح راهِ حل‌هایی در این خصوص مسلح شوید، به جای درستی آمده‌اید، زیرا در این مطلب قصد داریم علاوه بر موشکافیِ عادت، دوره‌ی جذابی را نیز بررسی کنیم.


تعریف عادت

"ما همان چیزی هستیم که مکرراً تکرارش می‌کنیم"

ارسطو – فیلسوف و نظریه‌پرداز

وجود آدمی به نحوی طراحی شده است که می‌تواند بعد از تکرار یک‌سری کارها، آن‌ها را ظبط کرده و سپس به شما یادآوری کند تا انجامش دهید. این مسئله می‌تواند گاهی مواقع حتی شدیدتر هم بشود، بخصوص که اگر آن کار باعث رفع یک نیاز خاصی در بدن شما شود مثل؛ سیگار کشیدن که باعث رفع نیاز به نیکوتین می‌گردد.

عادت به همین کارها یا اعمال گفته می‌شود که در دو نوع خوب و بد می‌توان دسته بندی‌شان کرد.


عادت خوب و بد؟

در یک تعریف کلی: عاداتی که باعث کاهش سرعت یا مانع رسیدن ما به اهداف‌مان در زندگی شوند، عادات بد خوانده می‌شوند و عاداتی که باعث موفقیت بهتر یا سریع‌تر ما شوند به عنوان عادات خوب. اما شرایط دیگری نیز وجود دارد:

اگر به قانون نسبیت آشنایی داشته باشید، مطمعناً می‌دانید هر کاری بسته به یک‌سری شرایط هم ممکن است کار خوبی باشد و هم ممکن است کاری اشتباه تلقی گردد. برای مثال؛ عادت به بیشتر کار کردن خیلی مفید است اما درصورتی که ضرری برای سلامتی شما نداشته باشد در غیر این‌صورت آن عادت «غلط» یا «بد» خوانده می‌شود.


ترک عادات بد

ترک عادت موجب مرض نیست! ادامه دادن به انجام عادت بد موجب مرض است.

برای رهایی از این رفتار راه‌کارهای فراوانی وجود دارد، که در ادامه بهترین‌شان را برای‌تان شرح خواهیم داد.


داشتن یک برنامه‌ی قاعده‌مند

برنامه به معنای روشی است که بتواند به زندگی شما نظم داده و دستورالعمل‌هایی برای مدیریت منابع شخصی‌تان مثل: انرژی، زمان و هزینه بدهد. علاوه بر این؛ بتواند یادآوری‌هایی در خصوص ترک عادات‌تان داشته و به صورت کلی سطح حرفه‌ای‌گری شما را افزایش دهد، در این خصوص حتماً دوره زیر را داشته باشید:

برنامه‌ریزی و مدیریت‌منابع

تکنیکی فوق‌العاده کاربردی برای داشتن یک زندگیِ کاملاً حرفه‌ای و حساب شده. اولین روش قاعده‌مندی که می‌تواند از تمامی جنبه‌ها شما را پشتیبانی کرده و به شما لقب یک متخصص توسعه فردی را بدهد.

شروع


انگیزه برای ترک عادت

انگیزه تنها چیزی است که می‌تواند مایندست شما را در زمینه ترک عادات پررنگ‌تر کرده و به شما کمک کند با شور و هیجان بیشتری عادت خود را ترک کنید اما از کجا انگیزه بگیریم؟ می‌توانید با دنبال کردن پیج ما در اینستاگرام، هر روز با پست‌های جذابِ انگیزشی صبح خود را آغاز کرده و شب‌ها نیز با انگیزه بخوابید! جملاتی که روح‌تان را جلا می‌دهند: