اگر می‌خواهید وارد حوزه سینما، تلویزیون یا ویرایش ویدئو شده و به دنبال شغلی جالب و خلاق هستید، این مهارت برای شما عالی است. تدوین در واقع آخرین مرحله بعد از فیلم‌برداری بوده که پس از آن شکل نهایی فیلم آماده می‌شود. صحنه‌های فیلم به صورت تکه‌تکه «پلان» یا «کلیپ» ضبط شده و پس از اتمام فیلم‌برداری، مطابق با روند داستان فیلم، توسط تدوینگر طوری به هم متصل می‌شوند که به بهترین شکل، معنا و مفهوم فیلم به مخاطب انتقال داده شود. تدوینگر؛ هم می‌تواند جزو گروه پس از فیلم‌برداری باشد و هم پروژه‌ای کار کند که فیلم‌های خام و صداهای ضبط شده را با افکت ها، فوتیج‌ها و جلوه‌های ویژه ترکیب کرده و فیلم نهایی را تولید می‌کند.

اگر می‌خواهید وارد این حرفه شوید، می‌توانید از دوره‌ی آموزشی زیر استفاده نمایید:

ساخت و تدوین ویدئو

یادگیری ویرایش و ساخت تخصصیِ انواع ویدئو. نحوه‌ی ایجاد و اعمال: افکت‌های حرفه‌ای، ترانزیشین‌ها، تدوین حرفه‌ای و تجاری، فوتیج‌ها، تایتل‌ها و متحرک‌سازی هر جسمی.

شروع پیش‌نمایش دوره‌


اجمالاً کار تدوین به این شکل است که؛ صحنه‌های فیلم‌برداری شده از موزیک ویدئو، فیلم عروسی و.. در اختیار تدوینگر قرار می‌گیرند و او آن‌ها را مطابق با داستان فیلم و شاید نظرات کارگردان سَرِهَم می‌کند، سپس افکت‌گذاری کرده و بسته به موضوع فیلم، ترانزیشین‌ها را قرار می‌دهد. نهایتاً خروجی گرفته و محصول را ذخیره می‌کند.

جالب است بدانید؛ اکثر جشنواره‌های سینمایی دنیا، دارای جایزه بهترین تدوین هستند و در بین کاندیداها بهترین تدوینگر را نیز انتخاب می‌کنند که این موضوع اهمیت تدوینگر در فیلم‌سازی را مشخص می‌کند.

البته لازم است به این نکته توجه داشت که کار تدوین فقط مختص کارهای فیلم سازی تلویزیون و سینما نیست. بلکه تعدادی از تدوین‌گران در تهیه بسیاری از پروژه‌های تبلیغاتی و ویدئو کلیپ‌ها نقش اساسی دارند که این نیز به کسب‌درآمد و تضمین آینده شغلی‌شان کمک می‌کند.


بازار کار و آینده شغلی تدوین گر

تدوینگر می‌تواند به صورت قراردادی با شرکت‌های تولید فیلم، تلویزیون و شرکت‌های تبلیغاتی کار کند، زمان این قراردادها می تواند از یک هفته تا چند ماه باشد که تعدادی از تدوینگرها می‌توانند در سازمان صدا و سیما استخدام شوند. برخی نیز با توجه به علاقه خود در شرکت‌های خصوصی فیلم‌سازی یا تبلیغاتی می‌توانند استخدام شوند، تدوین‌گران حتی می‌توانند رسانه شخصی خود را ایجاد کرده و فیلم‌های ادیت شده توسط خودشان را منتشر کنند.


میزان درآمد تدوینگر

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از کارشناسان شغلی در این صنف، گروه‌های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد تدوین‌گر در گروه‌های شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق، حقوق تدوینگر در شرکت‌های کوچک به طور متوسط بین 2،800،000 تومان تا 5،000،000 تومان و در شرکت‌های بزرگ بین 7،000،000 تومان تا 9،000،000 تومان می‌باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه‌های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و... بستگی دارد.

جالب توجه است؛ در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی‌شان، راه‌اندازی کرده‌اند، شرایط متفاوت است و آن‌ها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند، برای مثال، از تبلیغات در ویدئوهای خود کسب درآمد می‌کنند که این موضوع کاملاً شخصی تعیین می‌شود؛ از هر تبلیغ 1 الی 50 میلیون تومان متغییر است.


متوسط درآمد تدوینگر در برخی کشورهای جهان عبارتند از:

در آمریکا، متوسط درآمد سالانه این شغل 90.930 دلار و برای همه‌ی مشاغل 50.840 دلار در سال 2018 بوده.

در انگلستان، متوسط درآمد سالانه این شغل برای تدوین‌گران تازه کار تا 90.000 دلار و برای تدوین‌گران با تجربه بین 150.000 تا 220.000 دلار می‌باشد.


دوره‌های لازم

دوره‌ی آموزشی زیر برای یادگیری این مهارت کامل بوده و از دو مبحث تئوری و عملی برخوردار می‌باشد تا تدوین‌گر به خوبی این علم را فرابگیرد:

ساخت و تدوین ویدئو

یادگیری ویرایش و ساخت تخصصیِ انواع ویدئو. نحوه‌ی ایجاد و اعمال: افکت‌های حرفه‌ای، ترانزیشین‌ها، تدوین حرفه‌ای و تجاری، فوتیج‌ها، تایتل‌ها و متحرک‌سازی هر جسمی.

شروع پیش‌نمایش دوره‌