با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، انسان‌ها تمایل پیدا کرده‌اند که از جدیدترین کامپیوترها، تبلت‌ها، موبایل‌ها و انواع گجت‌ها استفاده کنند. دستگاه‌های جدید دارای قابلیت‌های جدیدتر و بهتری هستند که به امور افراد سرعت بیشتری می‌بخشند. با وجود این که دستگاهای جدیدی وارد بازار شده و دارای قابلیت‌های شگفت‌انگیزی هستند اما این دستگاه‌ها نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری مستعد خراب شدن و مختل شدن عملکرد هستند. همین موضوع برای انواع موبایل‌ها و تبلت‌ها نیز صدق می‌کند. این باعث می‌شود احساس نیاز به متخصصانی برای عیب‌یابی و تعمیر دستگاه‌های الکترونیکی نیز شکل بگیرد.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با شغل پرطرفدار تعمیرات؛ کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل‌ها آشنا شویم که در سال‌های اخیر از بازار کار خوبی بهره‌مند شده و نظرات زیادی را به خود جلب کرده‌اند.


تعمیرات لپ تاپ، کامپیوتر و موبایل؟

کامپیوترها، لپ‌تاپ‌ها و موبایل‌ها، دستگاهایی هستند که تقریباً همه افراد یک یا دو عدد از آن‌ها را دارند. این دستگاه‌ها ممکن است گاهی از نظر سخت‌افزار و گاهی نیز از نظر نرم‌افزار دچار اشکال شوند و باید کسی باشد که این مشکلات را رفع کند. به این شغل تخصص کامپیوتر گفته می‌شود که «کامپیوتر» همان دستگاه الکترونیکی شناخته می‍‌شود.

شما می‌توانید با ارائه خدمات تعمیرات که همیشه بازار خوبی دارد به کسب درآمد از این زمینه مشغول شده و آینده خود را تضمین کنید.

برای یادگیری این مهارت، می‌توانید از دوره زیر استفاده نمایید، این دوره کاملاً به‌روز می‌باشد:

دوره متخصص کامپیوتر

علوم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هر دستگاهی. نحوه راه‌اندازی و تعمیر تخصصیِ: انواع لپ‌تاپ‌ها، انواع کامپیوترهای خانگی، گوشی‌های موبایل، نصب سیستم‌عامل‌ و...

شروع


مهارت‌های لازمه

یک متخصص، لازم است در زمینه‌ی الکترونیک و شناخت انواع قطعات کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها اطلاعات کاملی داشته و بتواند از طریق علائم و تست ها؛ موبایل، کامپیوتر و لپ‌تاپ‌ها را عیب‌یابی کند و پس از تشخیص؛ مشکل را به‌راحتی حل کند. مهارت دیگری که لازم است متخصص کامپیوتر بداند، توانایی مونتاژ قطعات است که تمامی این موارد، به‌علاوه اطلاعات بیشتر، در دوره فوق تدریس می‌شوند.


سرمایه مورد نیاز

در سال‌های اخیر که استفاده‌ی مردم از دستگاهای الکترونیکی بیشتر شده، بازار کار این شغل نیز رونق گرفته است که می‌توان از این بستر به‌خوبی سود کرد.

شما می‌توانید با دو روشِ ارائه خدمات سیار یا زدن یک مغازه کار خود را شروع کنید، ابزارهای لازمه و تمام نکاتی که باید بدانید در دوره بالا گفته شده است.

سرمایه‌ای که برای این کار مورد نیاز است مبلغی است که برای اجاره کردن یک مغازه و خریدن ابزارهای مورد نیاز برای تعمیر به آن احتیاج دارید. یکی از مزایای این شغل این است که به ویترین شیک و پر زرق‌و‌برق احتیاج چندانی ندارد و از این جهت به سرمایه‌ی نسبتاً کمتری برای شروع کار احتیاج دارد. جالب است بدانید؛ اگر بتوانید با ساخت یک اپلیکیشین خدماتی، سفارش تعمیرات را در شهر خود دریافت کنید دیگر نیاز به مغازه هم ندارید بلکه صاحب استارت‌آپ نیز می‌شوید!

برای یادگیری این مهارت، می‌توانید از دوره زیر استفاده نمایید: 

برنامه‌سازی بدون کدنویسی

تخصص ایجاد هر برنامه‌ای برای هر دستگاهی. نحوه‌ی ساخت و انتشار: برنامه‌های اندرویدی، برنامه‌های ای او اس و نرم‌افزارهای ویندوزی برای کامپیوتر و لپ تاپ‌ها.

شروع پیش‌نمایش دوره‌


میزان درآمد

درآمد این شغل با توجه به مجوزی که برای کسب‌وکار خود می‌گیرید، انجمن صنفی برای‌تان این موضوع را شرح می‌دهد اما قیمت میانگین تعمیرات به شرح زیر می‌باشد:

نصب ویندوز: 50 الی 100 هزارتومان

نصب دوباره‌ی اندروید روی موبایل «فلش کردن»: 30 الی 50 هزارتومان

اجرت عیب‌یابی و تعویض قطعات لپتاپ و کامپیوتر: 100 الی 600 هزارتومان «هزینه قطعه مجزا»

اجرت عیب‌یابی و تعویض قطعات موبایل: 90 الی 500 هزارتومان متفاوت با نوع موبایل «هزینه قطعه مجزا» 

اجرت مونتاژ کامپیوتر: حدود 1 میلیون «هزینه قطعه مجزا»

نصب نرم‌افزارها برای همه دستگاها: از 40 الی 100 هزارتومن متغیر به نوع نرم‌افزار

هزینه‌ی شهرستان با تهران ممکن است متغییر باشد که همه این موارد را می‌توانید به صورت جدول، از انجمن صنفی خود، به رایگان دریافت کنید.


جمع‌بندی

در این مطلب سعی شد راهنمایی کاملی در این خصوص داشته باشیم تا بتوانید با این فرصت کسب‌و‌کاری آشنایی لازم را بدست آورده و استارت خود را با کم‌ترین هزینه بزنید.

لازم به ذکر است در دوره‌ی معرفی شده؛ شما تمام مواردی که به تعمیرات دستگاهای الکترونیکی مربوط می‌شود را در دو بخش تئوری و عملی؛ از مباحث الکترونیک و کار با مولتی‌متر گرفته تا تعمیر لپ‌تاپ‌های لمسی، کامپیوتر و موبایل را فراگرفته و تخصص عیب‌یابی هر دستگاهی را هم از نظر سخت‌افزار و هم نرم‌افزار بدست می‌آورید.

در صورتی که سوالی داشتید، می‌توانید از پنل زیر آن را طرح کنید.